Řešíš píčoviny, protože čteš sračky

"Řešíš píčoviny, protože čteš sračky" podíval se na mě, dopil páté pivo a sklenici vložil do ruky procházející barmance.

"Čtu víc než ty. Mám brutální záběr, jsem schopný ti dát do kontextu cokoli, co se stalo za posledních 10 let. Každej den čtu aspoň hodinu zprávy na netu a před spaním knihy. Spousty knih."

"Zprávy na netu jsou k hovnu. To že něco víš neznamená, že s tím můžeš něco dělat. Proč si ucpáváš hlavu balastem? K čemu ti je, že něco víš, když to nedokážeš použít?"

"Chceš mi říct, že radši nemám číst vůbec?"

"Ne. Jen chci, abys nečetl sračky."

"Seš zas chytrej jak já v práci. Sračky poznám jak?"

Zaštrachal v tašce a vytáhl fakturu z Makra. "Dva kruhy. Velkej obsahuje všechny věci, který tě zajímají. Na většinu z nich plýtváš časem a energií, aniž bys mohl cokoli ovlivnit. Ale uvnitř toho velkýho kruhu žije malej kruh a ten je zajímavější." Odmlčel se a přepečlivě pomalu dokreslil druhé kolečko. "Ve velkým jsou jenom píčoviny. Zeman, Putin, Válka na Ukrajině. Volby, politický názory jinejch lidí. Počasí, přírodní katastrofy, globální oteplování. Úspěchy, případně faily a co si o tom myslí ostatní a proč. Sportovní výsledky. Životy hereček, zpěvaček, bavičů a jinejch zbytečnejch podlidí, který prostor v médiích dostávají jen proto, že dobře vypadaj a uměj s dobrou dikcí zopakovat, co slyšeli jinde.
V malém je to důležitý. V malém je to, co reálně ovládáš."


 
Zamyslel se a znova namaloval dva kruhy, tentokrát ale byl ten menší o poznání větší. Začal do něj vpisovat pro sebe důležité věci.


 
"Chápeš, co ti tím chci říct?"

"A jak mám podle tebe dosáhnout toho, abych četl jenom o těch pro mě důležitých věcech, které dokážu změnit?"

"Vím já? Si poraď"

"Hm."

Televize letěla z bytu už dávno, tentokrát jsem vyhodil i většinu knih, co jsem si chtěl jednou přečíst a akorát mě stresovaly svoji přítomností.

Když nevím co by, stejně vždycky sednu ke compu. Stačí abych si mozek nasměroval na něco, co chci číst. Třeba na ty triliardy otevřených záložek s článkama.

Narval jsem je všechny do Pocketu. A na lištu hodil ukládátko.Co tu vlastně celý dny dělám, že to nečtu? Podle RescueTime trávím konzumací kombinace facebook, nyx, idnes, iHNed a Novinky.cz dvě a půl hodiny denně. To není málo.

Co kdybych místo nich četl články z Pocketu?

Chtěl jsem něco, co by mě pokaždé přesměrovalo. Ale aby to šlo jednoduše vypnout, když budu fakt chtít. Našel jsem si Switcheroo.

 

“Viděl jsi to auto obtočený kolem stromu na Novinkách?”

Neviděl. Zároveň jsem také nečetl, že zemřela astroložka, která radila prezidentu Reaganovi, Obleva přinese ledovku a ani že Kim Čong-un v projevu vyslal vstřícné gesto k Jižní Koreji. Nic z toho není důležité.

Za to jsem ale minulý rok četl tak moc, že jsem se dostal mezi horní 1 % v množství přečteného textu čtením jenom toho, co jsem číst opravdu chtěl.

Jsem méně negativní (nedostávají se ke mně smutné zprávy), víc soustředěný (nerozptylují mě zbytečné zprávy) a vím toho hodně tématech, o kterých jsem před půlrokem nevěděl vůbec nic.
Je to fajn.

 
 
Další čtení na podobné téma:
The Power of Ignoring Mainstream News Brain Food Find what you can influence, and focus your attention