Zabte Google Reader!

Posedlost BFUček Google Readerem je neuvěřitelná. Ano, 5 let zpátky jsem ho taky používal. Pak jsem pochopil, že RSS je mrtvá technologie.
Google Reader opravdu umřel už v době, kdy z něj Google vytrhl “shared” streamy a přesunul je do G+. Lidé v Google ví co dělají – sledují trendy. A twitter.

Mám rád svůj mozek a GR mi opravdu nepomáhal kvalitně řídit tu informační lavinu kolem mě. Přetěžoval mě neustálou potřebou filtrovat, číslama 1000+ a pocitem, že se stejně nedozvídám to podstatné.

“v roce 1870 bylo celkem v pohodě zvládnout přečíst VŠECHEN denní tisk z celé severní ameriky. Pak to jít přestalo, tak lidi vymysleli jiný lidi, co to za ně čtou a jinde to “sesumírovávaj” a dělaj “zpravodajský rešerše”. Pak přišel internet, mrcha jedna, a přehrabávat informace přestalo být snadné. RSS neřeší přemíru informací, jen ti pomáhá neprocházet “blogy” stále dokola. Já nečtu konkrétní blogy, čtu to co lidem na twitteru přijde zajímavé natolik, že to (re)tweetnou. Filtrem obsahu je moje okolí. Vedle toho samozřejmě jdu po konkrétních TÉMATECH a ne po konkrétních URL. Pro mě je Google Reader díky tomu nezajímavý.”
Padák

Pokud používáte Google Reader, pravděpodobně spadáte do jedné z těchto tři kategorií:

1) Zasekli jste ve světě svého otce, který si taky uvykl číst každý den jedny noviny. Máte pocit, že 20 (30,50,100,…) informačních serverů které sledujete, obsáhne všechno podstatné a když je budete sledovat každý den (týden, měsíc, rok), tak vám přeci nic zajímavého neuteče. Nestihli jste poslední 3 roky, kdy se twitter stal majoritním informačním médiem. Nezvládáte si nastavit žádnou sociální síť tak, aby vám přinášela relevantní obsah (používáte twitter jako facebook, neunfollowujete, nic zajímavého na tom nevidíte). Nepochopili jste, že zpravodajské servery ztrácejí revenue streamy a díky tomu publikují víc a víc škváry, skrz kterou jste nuceni se probírat. Jste líní cokoli měnit.

2) Jste “novinář”, živící se překladem anglických článků (zive.cz) a neustálé čtení GR byla poslední možnost, jak něco chytnout dřív, než to k vám dopluje po vaší blbě nastavené twitterove síti, kde už to ví každý, kromě vás.

3) Jste sysadmin a používáte RSS na sledování aktivit různých systémových služeb, které už dávno mají mirror na twitteru.

Ve všech třech případech si nedokážete konec GR představit, kopete kolem sebe jako malá děcka, podepisujete irelevantní petice a jste pokročilým uživatelům internetu jenom pro smích (o kterém nevíte, protože nečtete twitter).

Celá situace začala být natolik vážná, že i dinosaur českého internetu Petr Koubský začal nabádat k využití “Fantastické příležitosti pro odvážný český startup“. Kopírovat 10 let starou službu, kterou se leader světového internetu rozhodl zrušit, je věru odvážný, ale jinak naprosto debilní nápad. Nevím jak vy, ale já mám s pojmem “startup” na prvním místě asociované slovo “inovace” a v tomhle jich opravdu moc nevidím…

Jak z toho ven?

Přijměte myšlenku, že většina serverů publikuje obsah ne proto, že by byl zajímavý, ale protože prodává reklamu na svých stránkách. Víc článku = víc shlédnutí = víc peněz.
Vás to v GR nutí procházet denně tuny a tuny zbytečného balastu. Nutí vás to k rozhodování, jestli je daný titulek natolik atraktivní, aby byl prokliknut. A těch titulku je víc a víc. Koho to baví?

Akceptujte, že kvalita zavedených informačních serverů kolísá a většinou jde v čase dolů. Pokud sledujete jeden zdroj mnoho let v kuse, pravděpodobně si tohoto poklesu nevšimnete, protože je pomalý. Navíc nemáte srovnání s jinými zdroji a připadá vám to normální.

Smiřte se s tím, že čtením pořád těch samých serverů v GR opravdu nic zajímavého neobjevíte. A pokud ano, tak to za tu námahu nestálo.

Twitter je v současné době nejrychlejší a nejkvalitnější informační médium, pokud si ho dokážete správné nakonfigurovat.
To znamená aktivně vyhledávat nové zajímavé zdroje (koho ten člověk retweetoval?) a okamžitě mazat ty, kteří produkují balast. Vyhledávejte experty v oborech, které vás zajímají. Smažte si z něj své kamarády, není to facebook. Starejte se o to, aby to byly ty nejzajímavější noviny, které si ráno přečtete.

Výsledkem bude, že budete vědět všechno zajímavé jako první. Nic vám neuteče. A pokud ano, tak jenom jednou.

Twitter čtu několikrát denně (většinou na záchodě, ve frontách, v tramvajích, ve výtahu, …kdykoli se nudím déle jak 30 vteřin) a cokoli mi připadá zajímavé a je delší než 140 znaku sázím okamžitě do Pocketu. Denně čtením twitteru nestrávím víc jak 10 minut. Pokud si o víkendu chci něco delšího přečíst, prolezu si svůj Pocket a vyndám si z něj ty nejzajímavější články. A jsem každý den v obraze.

Můj přístup samozřejmě není všespásný.
Podstatné je, že využívá sociálního filtru a umožnil mi se soustředit i na něco jiného, než na věčné prolézání článků, které za to nestojí…

Dejte si tu práci a poptejte se opinion leaderů ve svém okolí, jak si filtrují informace oni. Třeba budete hodně překvapeni…

Facebook
Twitter
LINKEDIN