A k čemu mi to kurva všechno je?

aneb průvodce aktuálními trendy napsaný pro normální lidi.
(★ = must have)

Android 
Něco jako iPhone, ale složitější. Věci s Androidem jsou levnější, více propojené s Googlem, méně uživatelsky přívětivé a lépe nastavitelné. Spoustu lidí zahodilo Android a koupilo si iPhone, obráceně se to ale nestalo nikdy. Telefony s Androidem existují v mnoha formách a tvarech, vyrábějí je různí výrobci (Samsung, HTC) a prodává se jich 4x víc než iPhonů, což Apple vede k tomu, že žaluje každého, kdo zařízení s Androidem vyrábí.

Aplikace [apka] pro chytrý telefon
Bývá obvykle hodně social, páruje se s facebookem a špatně se vysvětluje lidem bez chytrého telefonu. Faktor zábavy roste úměrně s počtem lidí ve vašem okolí, kteří ji používají také.

API (apíčko)
je způsob, jak si spolu povídají a propojují se různá zařízení či aplikace, většinou v cloudu. Věc, díky které vám za rok či dva lednička omylem smaže veškeré fotky z dovolené, když se vám do kalendáře snaží zapsat seznam věci, které chce dneska večer objednat z iTesca.

Apple
Jediná společnost na světě schopná udržovat perfektně funkční ecosystém všech svých zařízení. Má na účtě tolik volných peněz, že by zítra mohla vyslat na mars vesmírnou loď s lidskou posádkou.

★ AppleTV
Způsob jak mít doma televizi a nemuset čučet na tu blbě předabovanou šmíru procpanou reklamama. Umožňuje poslat do plasmy fotky ze Synology či film z Netflixu tak jednoduše, že to zvládne pomoci iPadu i vaše matka.
Bez firecore k ničemu (stačí najít někoho, kdo už si to crackovátko koupil).

BigData
máte ve chvíli, kdy se ve svých datech nevyznáte, protože jich máte fakt moc a potřebujete někoho, kdo to pro vás šikovně roztřídí. Pro někoho jsou BigData i fotky z dovolené.

BigLauncher [biglaunčr]
Způsob jak, ze starého telefonu s Androidem udělat telefon pro vaší poloslepou babičku, která se jinak moderních technologií bojí. Umožňí jí to poslat vám své GPS souřadnice, pokud se zrovna zaklíní pod kořenem.

BlackBerry
Telefon z výprodeje.

Buzzword [bazvrd] Slovo, které je příliš používané na to, aby mělo jasný význam. Způsob, jak se průměrní lidé snaží stát víc cool, hype a být in.

Cloud [klaud] K věcem v cloudu máte přístup všude. Na PC, v telefonu, v hodinkách, v brejlích, atd. Věci v cloudu jsou přístupné 24/7/365. Cloud je nekonečně velký (pokud na to máte) a téměř nekonečně “durable” – data v cloudu se neztrácí, nemizí a mají spoustu předchozích verzí. Opravdový cloud je víceméně bezrozměrný (nelze říct “náš cloud je 2x lepší než váš cloud”) a v drtivé většině případů levnější, než stávající necloudové řešení (vlastní server). Nejznámějším a pravděpodobně největším poskytovatelem cloudovych řešení je Amazon. V Amazonu běží tak velká část aktuálního internetu, že když předminulý měsíc na 20 minut vypadla jeho severoamerická konektivita, nefungovalo na webu téměř nic.
Aplikace v cloudu se aktualizují samy bez toho, aniž by vám dali na výběr a jsou obvykle trochu pomalejší (protože se to neděje u vás, ale někde pryč, na druhé straně internetu).
Věci v cloudu dost často běží jenom v prohlížeči, jsou nezávislé na operačním systému či zařízení a nekupujete si licenci, ale měsíčně platíte kreditkou za jejich používání.

Dropbox
Virtuální pevný disk. Čistě cloudové řešení, kam vám z chytrého telefonu automaticky padají fotky, abyste mohli zahodit kabel ke compu. Způsob jakým si zjednodušit život při sdílení čehokoli.

Evernote
Poznámky v cloudu. Pokud vedle vás žije někdo, kdo vás s tím naučí a celé vám to vysvětlí, tak to během týdne používání třeba nevzdáte. Užitečnost roste úměrně s počtem uživatelů se zaplacenou prémiovou licencí v rámci jedné organizace. Tenhle blogpost jsem psal v Evernote (nemusel jsem řešit kam se uložil, jak ho příště najdu a mám k němu přístup i z telefonu).

Facebook (fcb)
Místo na ukládání fotek z telefonu a sbírání “lajků”. Způsob jak pozvat co nejvíc lidí na vlastní párty nebo zabít nudu v práci. Platforma umožňující přihlásit se bez registrace už téměř kamkoli a najít ostatní, kteří už jsou přihlášení.

★ Foursquare (4sq) [fórskvér] Způsob jak najít nejlepší restauraci v okolí a objednat si to nejzajímavější jídlo bez otevření jídelního lístku. Odstranil nutnost postupně volat všem kamarádům, se kterými bych chtěl jít dneska večer na pivo. Sbírání bodů, odznáčku, mayorshipů a dalších, v podstatě zbytečných věci. Hodně social (bez aspoň 30ti kamarádů s chytrým telefonem a nainstalovaným 4sq dost o ničem).

Google+ (G+)
Pokus o lepší facebook, který přišel pozdě (nebyl první), což se v social světě neodpouští.

Google Docs
Služba, která umí násobně méně věci než Word, Excel nebo PowerPoint, ale je zdarma a běží v cloudu. To umožňuje 8 lidem najednou efektivně a naplno pracovat na stejném dokumentu, který má být za hodinu odevzdán. Má nekonečné undo (tlačítko zpět) a ukazuje vám online myšlenkové pochody všech vašich kolegů.

iPhone
Telefon, který vám zjednoduší život. Způsob jak být in v určitě společnosti. Nekonečné množství příslušenství. Bezchybná kompatibilita s téměř jakýmkoli podporovaným HW. Drahý módní doplněk, který se při pádu na zem okamžitě rozbije. V poslední době lehká technologická zaostalost (LTE, NFC, display, …) .

iPad
Skladný přístupový bod ke všem cloudovým službám. Dálkové ovládání k AppleTV. Ideální knížka na záchod.

KeePass [kípas] Aplikace pro ukládání hesel, pokud nemáte Maca. Samozřejmostí musí být uložení si databáze do cloudu (třeba do dropboxu) a tím k ní mít přístup jak na compu, tak v chytrém telefonu.

LinkedIn [linkdin] Virtuální životopis. Místo, kde se váš budoucí zaměstnavatel či zákazník může zeptat všech vašich společných známých, jestli nejste úplný kokot. V určitých komunitách se používá místo výměny vizitek (vizitky jsou málo social – špatně se s nima chlubí).

LTE
Budoucnost mobilních sítí, která tu mohla být už před rokem, nebýt zkorumpovaného ČTÚ. Technologie která naplno ukáže zbytečnost mobilních operátorů a umožní o vánocích lidem s televizí koukat i na jiné reklamy, než na ty se zfetovanýma králíkama s pomlázkama.

MacBook
O dost jednodušší PC pro všechny, kteří nechtějí nic řešit a mají iPhone. Občas si ale musíte vybrat, jestli chcete mít připojený kabel s internetem nebo druhý monitor.

Microsoft
Společnost, která ne a ne umřít. Darebný pubescent, u kterého začíná být  na sklonku života šance na to, že bude poprvé fakt in.

Netflix
Služba, která vám umožní pomocí internetu a AppleTV sledovat aktuální filmy na přání za měsíční poplatek a bez reklam. Pokud teda žijete v USA.
Nebo máte cracklou AppleTV, rychlý internet (UPC) a lehce ohackované DNS.

NFC
Nový způsob, jak vám z kreditky vytáhnout šikovní kluci veškeré vaše úspory. Pokud to kluci ušatí neposerou, stane se z NFC nový buzzword pro tyhle vánoce a zmenší to fronty na placení úplně všude.

Nokia
Mrtvá značka kdysi slavného výrobce hloupých mobilních telefonu. Telefony od Nokie si kupují lidé, kteří nepochopili smartphony nebo nemají na iPhone.

Pubtran
MHD aplikace která ví kde jste a kam chcete jet.

Salesforce
Způsob, jak se ve fime zbavit protivných IŤáků udržujících v chodu firemní CRM. Organizace salesáků a markeťáků v cloudu.

Smartphone (chytrý telefon)
Je bez internetu k ničemu. Chytrý telefon dělají chytrým aplikace, které se do něj dají stáhnout. Násobně víc aplikaci se dá stáhnout do telefonu s Androidem nebo iPhonem, proto opravdoví puritáni telefony od Nokia nebo BlackBerry za moc chytré nepovažují a jejich majitelům se smějí.

Social [soušl] věci založené na interakci s ostatními lidmi. Bez přátel, kteří to používají také, je to k ničemu. S nimi je to naopak zábavné až překvapivě hodně. Třeba facebook je hodně social. Dost často to bývá založené na říkání/ukazování věci, které by někdo mohl chtít vědět, ale nestálo by mu za to se vás na ně ptát.

Synology [Sinolodži] Firma vyrábějící geniální domácí úložiště. Mezistupeň pro lidi, kteří se bojí teď hned všechno svěřit cloudu.

Twitter [tvitr] Způsob jakým se zabavit na záchodě, pokud na telefonu neztrácíte čas hraním her. Zhuštěný proud hyperaktuálních událostí. Nehledáte přátelé, ale zajímavé osobnosti z oborů, které vás živí/baví.

★ Whatsapp [vocap] Komunikační appka, která funguje na všech chytrých telefonech. Seznam kontaktů je generován automaticky z vašeho seznamu telefonních čísel, není potřeba nikoho hledat ani si přidávat. Rychlejší než SMSky, zdarma, s možnosti posílat fotky, aktuální polohu či jiné zábavné věci. Zakládání hromadných chatů až pro 20 lidí umožňuje velmi efektivně řešit spoustu zbytečných věci. Není v cloudu, časem bude nahrazena něčím, co v cloudu bude. Jednoznačně momentální “must have” aplikace.

Zálohování do cloudu
Potřebuje hodně rychlej internet (UPC+). Zbavuje vás nutnosti spoustu věcí řešit a dávat si pozor na firemní notebook s vašimi daty, když jdete z práce rovnou na párty.

Facebook
Twitter
LINKEDIN