Co si mám koupit za telefon?

Valná většina lidí se při výběru nového mobilního telefonu rozhoduje na základě parametrů z minulého století.

Navigace zdarma.

Přitom jediné, na čem skutečně záleží, je komu se rozhodnete svěřit svá nejcitlivější data na příštích deset let.

Vaše poloha. Fotky nahé přítelkyně. Historie vyhledávání. Nákupní košík ze sexshopu. Textovky s milenkou. Digitální kopie všech smluv, dokladů. Číslo a PIN k vašemu účtu. Přístupová hesla.

Pokud váš telefon některé z těchto informací ještě neobsahuje, do deseti let je obsahovat bude.

Kdo to ještě pořád vnímá jako hrozbu, které je třeba se zuby nehty bránit, je idiot. To samé totiž říkali lidé před pěti lety a většina z nich dnes stejně používá to, čím tenkrát opovrhovala. Akorát má každý z nich 5 let zpoždění v adaptaci, takže s ničím pořádně neumí a všechno mu připadá příliš složité. Dělá, že nic z toho vlastně nepotřebuje a ocitá se ve větší a větší sociální izolaci, kterou si nepřiznává, protože neví, o co vlastně přichází.

Adapt or die.

Google
Firma, která vyrostla na sbírání a propojování dát. Připadá mi, že jako jediní berou celou situaci vážně, používají částečně open-source řešení a nabízejí vám možnost se od jednotlivých systému odpojit.
Na druhou stranu – díky tomu, že mám v současné době propojené všechno se vším, mě telefon nedávno před plánovanou schůzkou upozornil, že díky stavu dopravy už bych to taky autem nemusel stihnout. Sám od sebe.
Ví kde bydlím, kde pracuju, co poslouchám, co čtu, na co koukám na youtube, jaká slovní spojení hledám když jsem doma, kde chci všude být příští měsíc, koho znám, co si s kým píšu, s kým se stýkám nejvíc. Je to super.

Google Now je jenom trapný začátek. Google glasses mají ambici být stejně disruptive jako byl mobilní telefon 20 let zpátky.

Rizikem je poměrně velká nekoncepčnost všeho, co Google dělá. A samozřejmě koncentrace informací. Jak logická, tak fyzická.

Apple
Zvládl jako jediný bezchybnou integraci “domácího řešení”. Fotky vyfocené na iPhone máte okamžitě doma v tabletu, kde je lusknutím prstů můžete ukázat ostatním přes Apple TV na plazmě v obýváku. To všechno bezdrátově a prosté složitého nastavování. Všude máte svoji hudbu, své filmy. Pokud nechcete nic moc složitého, Apple funguje. A MacOS je výborný operační systém, pokud jste nikdy předtím PC nepoužívali.

Jsou tu ale temné stránky. Apple rozhodně nemá čistě svědomí kdykoli dojde na sledování uživatelů – ať už jejich polohy či jejich chování. S novým iOS 6 se vše negativní vrátilo v plně parádě a zůstala jenom hořká pachuť s nevyřčenou otázkou “kdo ví co dalšího tam ještě čeká…”.

S odchodem Steva Jobse do nebeského cloudu se z firmy vytratila jasná vize. Apple neumí online a jeho “next bing thing” bude multimiliardový deal v Číně . Od firmy, která dekádu udávala směr v technologických inovacích sektoru spotřební elektroniky, bych čekal poněkud jiné zprávy…

Na druhou stranu má Apple v bance až příliš mnoho peněz a může si dovolit koupit téměř cokoli. Třeba všechny satelitní sítě světa.

A své matce bych pořád s čistým svědomím doporučil iPhone.

Microsoft
Neumí cloud.
Pokud děláte papírové srovnání, vždy vám vyjde nejlépe. Nejvíc prostoru. Propojitelne s čímkoli. Spousty features.

A pak přijde realita, ve které se prostě nezaregistrujete a když už se vám to povede, tak vám MS smaže všechny data a zablokuje účet, protože na něm máte fotky vaší přítelkyně v plavkách. Windows 8 se nedaří z mnoha důvodů – kontroverzní UI může být věc zvyku, ale opětovné zaměňování early adopters za beta testery…to už se v dnešní době neodpouští.

Jediné, co se MS povedlo převést do cloudu opravdu dokonale, jsou chybové hlášky. Pokud na vás v cloudové verzi MS Dynamics vyskočí “Neodesílat” uvnitř webového prostředí, je to švanda k popukání.

Data Microsoftu by v současné chvíli mohl svěřit jenom naprostý blázen nebo úplný idiot. Přesně ten typ člověk, který si nakonec bude stěžovat, že se splnilo všechno špatné, čeho se bál.

Čekám pár reakci ve stylu “nikdy v životě bych…”, “…ne naopak – idiot je ten, kdo svá data davá na internet…”, “nechápeš co se může…”

Býval jsem taky technofob.

Jednou se s tím musíte smířit.

Položte si tu otázku opravdu pečlivě:
Opravdu chci žít ve vyhnanství až do momentu, kdy “to” přijde a budu moc říct “já jsem vám to říkal!” ?
A “to” bude co přesně?
Opravdu na tom všem teď záleží?

Princip je pořád stejný.

Kdo nesurfuje na vlně, jde proti proudu.

Facebook
Twitter
LINKEDIN