Ergonomie

Dnes to bude o fyzičnu. Pár tipů, jak jsem vyřešil drobné i větší bolístky.

Bolest pravého zápěstí.

Vyměnil jsem myš! I když pravačku pravidelně cvičím, cítil jsem jasný náběh na karpály, noční můru všech IŤáků.

Pořídil jsem si vertikální myš.

I když vypadá hodně divoce, stačil den-dva a už jsem s ní šmrdlal jako s myší klasickou. Bolest zápěstí zmizela a navíc cool modře svítí.

Evoluent vertical mouse

Bolest levého zápěstí

Nabíhala pomalu ale jistě, tak s dvouletým zpožděním za pravačkou. Už mě unavovalo si neustále kroutit ruce, takže na doporučení MicTecha zakoupena Natural Keyboard od MS. Zdvih dlouhý a čitelný, rozložení není co vytknout, snad jen menší enter (zvykl jsem si) a jinak dělené skupiny “F” kláves nahoře (nezvykl jsem si). F5 nemá být na konci prvního bloku, ale na začátku druhého a pokaždé mě trochu zklame, když ji tam nenajdu.

Pálení unavených oči, bolest za krkem.

Už dlouho jsem měl pocit, že krabice od autorádia pod monitorem nevypadá dost hip. Takže držák na monitor s takovou maximální výškou, abych pod něj mohl zajet s notebookem a udělat si místo na klávesnici (která je nečekaně hluboká) a zároveň si ho vytáhnout před oči v době, kdy u PC skoro ležím.

Bolest zad

Židle. Suveréne nejvostřejší a nejdražší část mého inventáře. V práci si o mě myslí, že jsem se pomátl, koupit si židli v ceně ojeté Ochcávky, ale pro mě to byla jedna z nejužitečnějších věci, kterou jsem si kdy koupil.

Jako auto dobrý, ale ta židle…ta židle… Kdo nezažil, nepochopí.

Původně jsem chtěl jejího předchůdce – Aeron , který se vyrábí už více než dvacet let v nezměněné podobě a stal se v USA symbolem dotcomové bubliny. Udělal jsem si výlet do cre8 , jediného showroomu v ČR, kde jsem se na ní mohl posadit. Sjednána schůzka, Jan Bastař byl velmi ochotný, chvíle uvažování nad Aeronem a pak mě nechal sednout do své Mirry.

První si po dosednutí všimnete síťovaného potahů, který umožní vašemu věčně zpocenému a léty týranému pozadí rozložit svoji váhu a nadechnout se. Pak se zkusíte pohoupat. Cvaknete a zkusíte se pohoupat víc. Nastavit si opěrky nahoru i do stran tak, aby se vám dobře dělalo jak s myší, tak s klávesnici. Povolit si přední aretaci a zhoupnout se dopředu s rovnými zády, bez zbytečného hrbení. A zbytek dne strávíte laděním těžiště tak, abyste i při náhodně silném zhoupnutí zůstaly bezhybně viset ve stavu beztíže někde na cestě mezi nebem a zemí. Prostě epic.

Chvíli jsem hledal informace a pak jsem přemýšlel, zda si nekoupit nějakou po renovaci, která by stala o 40% méně. Jenže sedět v něčem po upoceném nerdovi, co museli tři dny stříkat wapkou, aby ho z toho opravdu sundali včetně všech zbytků, se mi fakt nechtělo. Židle je mi většinu času blíž než přítelkyně, blíž než postel. Trávím s ní kus svého života ve velmi intimním kontaktu a chci, aby byla jenom moje :)

Jinak všechno to samozřejmě směřuje k tomu, že budu u PC stát. Akorát jsem ještě neviděl vysunovací stůl, který by se mi líbil.

Špatně se mi usínalo.

Bylo to tím, že mi po nocích monitor svítil příliš studenou barvou. Řešením je f.lux, který díky ACEmu používám bez přestávky už možná 10 let.
Dost taky pomáhá nekoukat před spaním na seriály, resp. cokoli kde jsou lidské obličeje – mozek to nenechá oddriftovat.

Byl jsem přes den a hlavně po jídle hodně unavený.

Začal jsem jíst paleo.

Odjakživa jsem se chtěl stravovat dobře, ale nikdy jsem nenarazil na myšlenkový koncept, který by mi vyhovoval. Většina z nich počítá s tím, že přestanete jíst maso, což povazuju za největší chybu, kterou bych mohl udělat. Zvlášť bez hovězího bych asi fakt nepřežil.

Na Paleu se mi líbí, že narozdíl od všech ostatních módních výstřelků je svým způsobem návratem ke kořenům. Snaží se ze stravy odstranit veškerý civilizační balast, který jsme do ní zakomponovali (cukr, obilí, chemie). Energii z cukrů nahrazuje tukem. A je ho potřeba hodně! ;)

Všechny základní informace můžete najít v dnes již legendárním článku Petra Máry Paleo dieta – zvlášť ty videa dole to vysvětlují poměrně jednoduše. Na Amazonu se dají najít hromady knížek, v Čechách ještě stále nic nevyšlo a nepředpokládám, že něco rychle vyjde. Na druhou stranu díky minimální velikosti komunity existuje spoustu velmi kvalitních blogů (třeba blog Jakuba Matějky, který mi paleo vysvětlil – díky Jakube! :) .Stačí chvíli šmátrat googlem.

Nejsem výživový expert a o biologii člověka vím nezbytné gymnaziální minimum. Popíšu jen to co jím a jak to na mě subjektivně působí:

Každý den k snídani 3 volská oka. Občas s opečenou slaninou, čím tučnější, tím lepší. Samozřejmě na pořádném kusů másla z farmářských trhů.
K obědu maso a zelenina. Poslední dobou si nechávám do práce donášet gyros se zeleninovým salátem. Ale i steak je v pohodě :)
K večeři to střídám – tlačenka, jitrnička, uzený, prejt nebo jenom hromadu oříšků.

Jaký to na mě má vliv?

Díky vyřazení všech obvyklých příloh (nejím brambory, knedlíky, chleba, hranolky a většinou ani rejži) jsem začal jíst daleko více zeleniny.
Po jídle nikdy nejsem unavený. A tím myslím nikdy.
Nedokážu se přežrat. Masem a zeleninou to prostě nejde.
Přestal jsem mít během dne hlad.
Občas mi stačí jíst 2x denně – moje tělo si o víc neřekne.
Jím kvalitněji – díky zúženému výběru (maso, zelenina, vejce, ořechy) si základní suroviny vybírám daleko pečlivěji. Jezdím na farmářské trhy, pátrám po původu.
Jím levněji, protože i přestože jím dražší věci, sním jich daleko méně, protože prostě nemám ten věčný hlad co dřív.
Přestal jsem tloustnout a zhubl jsem cca 8kg. Ted vážím 82kg při 180cm, což je podle BMI sice lehce za hranou, ale já to považují za svoji nejpřirozenější váhu.
Subjektivně jsem psychicky trochu více labilní (nebo stárnu a u těch romantických filmů brečím hořkým sarkasmem :)
Jsem náchylnější na extrémy. Jít spát mimo obvyklý čas nebo si výrazně zkrátit spánek mi přes den způsobí problémy, kterých se už nezbavím. Normálně bych se přežral něčím sladkým a krátkodobě doplnil energii. To teď udělat nemůžu.

Taky nemůžu pít alkohol stejně volně jako dřív. Měl bych se vyhýbat pivu (to mi moc nejde) a když už víno, tak jenom suché a spíš bílé (to mi jde naopak velmi dobře). Tvrdý pokud možno čistý, bez přidaného cukru a dochucovadel (řekněme Zacapě pápá).

Mohl bych toho napsat tuny, ale vážně nechci nikoho přesvědčovat. Pokud vás to zajímá, určitě si uděláte objektivní názor sami.
A protože internet vám poskytne k jakémukoli názoru dostatek podkladů, hodím ještě linky na tři zajímavé články z poslední doby:

Velká cholesterolová lež
Srdeční choroby trápí lidstvo už nejméně 4000 let, ukázal výzkum mumií
Skutečná příčina děravých zubů a nemocných dásní

A link na PDF s rozborem mé krve, který jsem si nechal po pěti měsících paleo stravy udělat. Bál jsem se jenom kyseliny močové, která je OK.

Facebook
Twitter
LINKEDIN