Peníze

Pokud člověk něčemu nerozumí, tak to nemá rád.

Milióny lidí nerozumí matematice, tak ji nenávidí.
Já jsem třeba dodnes nepochopil češtinu a můj vztah k ní to docela poznamenalo.

Děsí mne množství lidí, kteří nechápou peníze. Kteří jimi pohrdají. Kteří na ně nadávají. Kteří je proklínají. Kteří je opravdu nenávidí.

Co jsou to peníze, jak se k nim chovat, jak fungují, jak spočítat úrok – jsou všechno dovednosti, které by se naše děti měli učit v první třídě. Proč se tomu tak neděje je mi záhadou.

Koupil jsem si scanner jenom proto, abych sem mohl pastnout článek o stručné historii peněz, který vyšel nedávno v Živlu.

Pokud by vám to bylo málo, doporučil bych úryvek z knihy Atlas Shrugged od Ayn Rand. Jsou v ní pasáže, u kterých mě dodnes mrazí. V angličtině to má o dost větší koule, ale zkusím jednou potěšit ty, kteří cizímy jazyky tolik nevládnou:

Myslíte si tedy, že peníze jsou kořenem všeho zla?
“…Peníze jsou barometrem ctnosti ve společnosti. Když uvidíte, že se neobchoduje dobrovolně ale z donucení – když uvidíte, že k výrobě potřebujete povolení od lidí, kteří nevyrábějí nic – když uvidíte, že peníze proudí k lidem, kteří neobchodují se zbožím ale s výsadami – když uvidíte, že lidé bohatnou díky úplatkům, kontaktům a ne díky práci, a že vaše zákony nechrání vás před nimi ale je před vámi – když uvidíte, že zkaženost je odměňována a poctivost se stává sebeobětováním – pak si možná uvědomíte, že vaše společnost je odsouzena k zániku….”

Teď by měly následovat odkazy na iluminátí youtube videa, kde je vysvětleno jak je všechno prohnilé a propojené, jak nic nefunguje, co to je FED a komu vlastně patří…

nuda.

Problémem dnešní světa nejsou peníze, ale tajemství.

Tajemství je IMHO tím pravým důvodem, proč vznikla finanční krize.

Představte si banky, které mají veškeré své aktivity veřejné.

Když se rozhodujete, kde si otevřete účet, můžete se podívat, kolik banka komu půjčila, s jakým úrokem, na základě jakých předpokladů. Můžete si udělat vlastní obrázek o tom, jak zodpovědní jsou lidé, kterým svěřujete své peníze, aby o ně pečovali.

Možná kdyby těm hajzlům bylo od začátku vidět pod prsty, tak nic jako finanční krize nikdy nevzniklo.

Jaktože nemáte právo vědět, co se s vašimi penězi děje? Jaktože nedostáváte rovný podíl na zisku z operací, které banka s vašimi penězi provádí? Odevzdáváte dobrovolně peníze lidem, kteří se s maximálním rizikem snaží pro sebe vygenerovat co největší zisk. A když zkrachují, tak nedostanete zpátky nic. Vše díky tomu, že nikdo přesně neví, co dělají.

Zrušme tajemství, na kterých stojí dnešní bankovní systém.

Udělejme to a finanční krize, kterou jsme zažili nedávno, se už nikdy nebude opakovat.

Update:
JH: No, to si prave nemyslim… Podle me bylo dostupnych dostatek informaci (spousta ekonomu krizi predpovidala), ale bezny zakaznik se nerozhoduje tak, ze si projde vsechny dokumenty z webu banky a zvazi rizikovost investicni strategie.

VR: Ja bych rozhodne neprochazel vsechny dokumenty.
Ja bych se vyhnul bance, ktera vubec investuje do hypotecnich derivatu.

Co by se stalo, kdyby nas to udelalo vic?

Nereste slozitost, objem a komplexnost informaci. Vzdycky se najde zpusob, jak tu hromadu inteligentne roztridit a zeptat se na jednu vec, ktera je opravdu dulezita.

Reste, jestli je to vubec mozne.

Facebook
Twitter
LINKEDIN